Znamy laureatów Konkursu Wielkopolskiego i Lubuskiego Oddziału SDP 2023


Jolanta Hajdasz, 2023-06-07

Dziennikarze Robert Bagiński, Michał Olszański i Janusz Życzkowski z Gazety Lubuskiej zostali laureatami Nagrody Głównej w tegorocznym Konkursie Wielkopolskiego i Lubuskiego Oddziału SDP. Laureatami honorowego wyróżnienia Laur WO SDP zostali w tym roku red. Grażyna Wrońska z Radia Poznań i red. Piotr Lisiewicz z Gazety Polskiej.

Jury Konkursu Wielkopolskiego i Lubuskiego Oddziału SDP w składzie dr Jolanta Hajdasz - przewodnicząca Jury, prezes Zarządu WO SDP, prof. dr hab. Wiesław Ratajczak, dr Wiesław Kot, red. Barbara Miczko – Malcher, red. Aleksandra Tabaczyńska, red. Roman Wawrzyniak i Barbara Napieralska (NSZZ Solidarność Region Wielkopolska) na posiedzeniu 5 czerwca 2023 r. postanowiło przyznać:

Nagrodę Główną WO SDP

Za najciekawsze, najbardziej wartościowe materiały dziennikarskie, poruszające najbardziej aktualne i najistotniejsze problemy społeczne i polityczne – red. Robertowi Bagińskiemu, Michałowi Olszańskiemu i Januszowi Życzkowskiemu z Gazety Lubuskiej za serię artykułów ujawniających aferę mobbingową w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Gorzowie Wielkopolskim m.in. „Oskarżenia o mobbing i niemoralne propozycje w gorzowskim WORD”, „WORD w Gorzowie. Sprzeczne relacje, list posłanki, wyjaśnienia dyrektora”, „Lubuski wańka - wstańka. Marcin Jabłoński, ojciec chrzestny afery WORD”.

Nagrodę Virtuti Civili

Za szczególną odwagę dziennikarza w podejmowaniu i realizacji trudnych oraz społecznie ważnych tematów: red. Maciejowi Piotrowskiemu z Zielonej Góry za reportaże „Polakoniemiec”, „Sekrety Grupy Muszkieterów” i „Człowiek – widmo” emitowane w Magazynie Śledczym Anity Gargas w TVP 1. 

Wyróżnienie w tej kategorii: red. Mateusz Teska za reportaże na tematy związane z Wielkopolską - „Monstrualny Zamek w Stobnicy” i „WARP - Wielka Akcja wyrolowania Przedsiębiorców” emitowane w Magazynie Śledczym Anity Gargas w TVP 1.

Nagrodę im. Wojciecha Dolaty

Za dziennikarstwo, które wyróżnia się szczególną rzetelnością i fachowością: red. Hubertowi Jachowi z Radia Poznań za materiały pt. "NIK o Urzędzie Miasta: niegospodarność, opieszałość, brak rzetelności, niekompetencja. Prezydent zdenerwowany pytaniem o raport" i "Radny Murowanej Gośliny zarzuca Alicji Kobus fikcyjny etat w gminie" 

Wyróżnienia w tej kategorii: 

Jacek Butlewski z Radia Poznań za reportaż „Andrzej Sobczak wspomnienie”.

Marek Rudnicki, dziennikarz niezależny, za artykuł „Tryptyk. Pokręcone losy”.

Irmina Kosmala z czasopisma „Kuźnia Literacka” za artykuły „Cienie jaskini i chichot demiurga”, „Z kamieniem u szyi… ” i „Z Syberii do pałacu Buckingham” 

Aleksander Karwowski z czasopisma „Przemiany na Szlaku Piastowskim” za artykuły z cyklu: „Wielkopolska zachwyca”: „Muzeum ziemiaństwa w Dobrzycy”, „Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie” i „Królewskie Pyzdry”.  

Nagroda dla Młodych Dziennikarzy im. Wojciecha Cieślewicza

Red. Blance Aleksowskiej i red. Justynie Piaseckiej z Głosu Wielkopolskiego za artykuły: „Śmierć dziennikarki Anny Karbowniczak. Kierowca uciekł, a winna ofiara” i „Żałuję, że mnie urodziłaś”. 

Wyróżnienia: 

Alicja Durka z „Głosu Wielkopolskiego” za artykuły pt. „Niesłyszący za szklaną szybą. Instytucje publiczne są dostępne tylko na papierze” i „Głuchoniewidomi - dotykiem przez świat skupiony na wzroku”, 

Zofia Popielecka z Polskiego Radia Zachód za reportaż „Bóg odwrócił się od Zasiek” Na zebraniu 5 czerwca b.r. 

Zarząd WO SDP przyznał także honorowe wyróżnienie Laur Wielkopolskiego Oddziału SDP 2023. Nagrodę tę otrzymują red. Grażyna Wrońska z Radia Poznań, która pracuje w nim nieprzerwanie od 1965 roku oraz red. Piotr Lisiewicz, dziennikarz i publicysta „Gazety Polskiej” i Telewizji Republika, mieszkający na stałe w Poznaniu. 

Nagrody zostaną wręczone 3 lipca b.r. o godz. 17.00 podczas uroczystej Gali Konkursu WO i LO SDP w Zamku na Górze Przemysła w Poznaniu. 

Nagrody to: Nagroda Głowna 1500 zł, Nagroda Virtuti Civili 1000 zł, Nagroda im. W. Dolaty 1000 zł i Nagroda dla Młodych Dziennikarzy im W. Cieślewicza - 1000 zł. Fundatorem Nagrody dla Młodych Dziennikarzy im. Wojciecha Cieślewicza jest Zarząd Regionu Wielkopolska NSZZ "Solidarność". Wszyscy wyróżnieni otrzymają nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy. Na konkurs wpłynęło 49 zgłoszeń artykułów, audycji oraz filmów od dziennikarzy prasowych, radiowych, telewizyjnych i internetowych z województwa lubuskiego i wielkopolskiego.