Nagrody LAUR 2024 Wielkopolskiego Oddziału SDP przyznane !


SDP, 2024-06-03

Reżyser Wanda Różycka - Zborowska, redaktor Wiesław Kot i ogólnopolski miesięcznik KnC  - Króluj nam Chryste zostali uhonorowani nagrodą Laur Wielkopolskiego Oddziału SDP w 2024 r. Zarząd Oddziału podjął tę decyzję jednogłośnie przyznając swoje najważniejsze wyróżnienie wybitnym i cenionym dziennikarzom z Wielkopolski oraz jedynemu w Polsce czasopismu dla ministrantów, które jest wydawane w Poznaniu, a które obchodzi w tym roku jubileusz XX-lecia swojego istnienia. 

Zarząd Wielkopolskiego Oddziału SDP przyznał to wyjątkowe wyróżnienie już po raz trzeci. W tym roku LAUR WO SDP trafia do  wybitnej poznańskiej reżyserki filmów dokumentalnych Wandy Różyckiej - Zborowskiej, redaktora Wiesława Kota, filmoznawcy i autora setek recenzji filmowych oraz do zespołu redakcyjnego miesięcznika  dla ministrantów KnC - Króluj nam Chryste, który w tym roku obchodzi jubileusz XX- lecia swojego istnienia. Uroczyste wręczenie honorowych statuetek i dyplomów LAUR 2024 WO SDP  odbędzie się 12 czerwca 2024 r.  o godz. 16.30 w Zamku Królewskim Przemysła na Górze Przemysła w Poznaniu podczas uroczystości wręczania nagród w tegorocznym konkursie Wielkopolskiego i Lubuskiego Oddziału SDP.  W tym roku laureaci nagrody LAUR WO SDP otrzymają także vouchery na spędzenie dowolnego weekendu w 2024 r. w Domu Dziennikarza w Kazimierzu Dolnym (dla dwóch osób).  

Wanda Różycka - Zborowska  to wybitny reżyser - dokumentalista z Poznania, absolwentka budownictwa na Politechnice Poznańskiej i reżyserii filmowo-telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich, jurorka Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie. Jest laureatką wielu nagród na festiwalach filmowych w Polsce i zagranicą . Jako reżyserka znana jest  przede wszystkim z filmu dokumentalnego  "Duśka" o Wandzie Półtawskiej z 2008 r., z którego szeroka opinia publiczna dowiedziała się o przyjaźni i współpracy małżeństwa Wandy i Andrzeja Półtawskich i Jana Pawła II, ale jest ona autorką  kilkunastu nagradzanych filmów dokumentalnych, m.in. "Pójdź za mną - testament Jana Pawla II" i "Przyjaciółki". W ubiegłym roku zrealizowała dokument  pt. "Błogosławiona" o niezwykłej, poznańskiej nauczycielce Natalii Tułasiewiczównie zamordowanej przez Niemców w Ravensbruek. 

Wiesław Kot to znany i niezwykle ceniony publicysta i wykładowca uniwersytecki na studiach dziennikarskich, związany stale z Poznaniem, znawca i krytyk filmowy, aktualnie także jeden z ekspertów PISF. Jest autorem kilkudziesięciu książek, setek (a może już tysięcy)  recenzji filmowych, audycji w radiu i telewizji przede wszystkim o filmach i literaturze, jest doktorem nauk humanistycznych z zakresu literatury współczesnej, wykłada na studiach dziennikarskich w poznańskich uczelniach - Uniwersytecie Adama Mickiewicza, Uniwersytecie Ekonomicznym i Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Pracował m.in. w tygodniku Wprost, Newsweek, Radiu Tok FM, Radiu Poznań, TVP 3 Poznań i w telewizji Kino Polska.

Miesięcznik KnC - Króluj nam Chryste to fenomen wśród czasopism dla młodzieży, jest to jedyne w Polsce pismo drukowane adresowane do ministrantów. Wydawane jest  przez  wydawnictwo Św. Wojciecha w Poznaniu od 2004 roku. Czasopismo ma nowoczesną szatę graficzną, ciekawą treść,  organizuje od lat m.in. ogólnopolski turniej piłkarski dla ministrantów o Puchar KnC i ogólnopolskie pielgrzymki ministrantów. Tytuł czasopisma pochodzi od zawołania ministrantów Króluj nam Chryste

link do życiorysu reż. Wandy Różyckiej - Zborowskiej https://pl.wikipedia.org/wiki/Wanda_R%C3%B3%C5%BCycka-Zborowska

link do filmu "Duśka" - https://www.youtube.com/watch?v=AqkltXgPjgw

link do zwiastuna filmu "Błogosławiona" - https://www.youtube.com/watch?v=FN68Zo6q8EY

link do życiorysu red.Wiesława Kota  - https://pl.wikipedia.org/wiki/Wies%C5%82aw_Kot

link do ich strony internetowej KnC - https://www.ministranci.pl/Niezbednik-ministranta/Hymn-ministrancki